Előlegszámla

2017. augusztus 4., címkék: adózás, vállalkozás

Napjainkban a vállalkozók elég bizonytalanok, ha előlegszámla kiállításról van szó.   Mit is jelent pontosan az előlegszámla? Mikor és hogyan kell kiállítanom?  Mit kell rajta feltüntetnem és hogyan kell elkészítenem a végszámlát? 
Nem kell aggódni, máris mutatjuk mik a teendők ezzel kapcsolatban!

Nos, először is tisztázzuk, mit is jelent pontosan egy vállalkozó életében, az előlegszámla.  Például akkor beszélhetünk előlegről, ha a vállalkozó megegyezik az egyik partnerével egy szolgáltatásról vagy egy termék leszállításáról, és neki ehhez előlegre van szüksége, mert nem tudja megelőlegezni ennek a költségeit.  Vagy nem bízik a megrendelőben, ezért előleg bekéréssel csökkenti a pénzügyi mulasztás kockázatát. Tehát a teljesítés megelőzően kért illetve kapott előleg összegéről kell kiállítani az előlegszámlát.

Formai követelmények

Az elkészítését és a külsejét tekintve, szinte semmiben sem tér el a normál számlától.
Kivéve:

  • A termék vagy szolgáltatás megnevezésénél fel kell tüntetni az ELŐLEG szót és,
  • normál esetben mindhárom dátumnak meg kell egyeznie, mivel az előlegszámlát a pénzügyi teljesítést követően kell kiállítani!

Minden más részére ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint a normál számlakiállításnál.  Tehát ugyanúgy keletkezik Áfa fizetési kötelezettség is!

Végszámla

Az előleget egy szokványos számlán fogjuk levonni, mégpedig úgy, hogy felvisszük tételként  a teljes árú  terméket vagy szolgáltatást, pontosan megnevezéssel, majd  a következő tételben mínuszos tételként feltüntetjük előleg névvel az előlegként befizetett összeget.

 

Hát nem nagyszerű? :)
Viszont akkor is kell végszámlát kiállítani, ha az előlegszámlán a teljes összeget kifizették. Annyi a különbség, hogy akkor a pluszos és mínuszos tétel összege meg fog egyezni, tehát nullás végszámlát adunk a partnerünknek!

Kivételek

Van néhány eset, amikor nem kell előlegszámlát kiállítanunk, mint például:

  • A közösség egyik tagállamában adómentesen kerül eladásra egy termék,
  • a vevő magánszemély és nem éri el az előleg összege a 900.000 Ft-ot

Összegezve:
Nem kell a számlák fejlécében szerepelni, hogy ELŐLEGSZÁMLA vagy VÉGSZÁMLA.
Már nincs ilyen kötelezettség.  Nem kell plusz költségekbe hajszolnunk magunkat, ha előleg számlát szeretnénk készíteni, hiszen egy hagyományos online számlázó program is képes ezekre! 
Vannak olyan helyzetek is, amikor a vállalkozó már a pénzügyi teljesítés előtt kiállítja az előleg számlát, pedig nem kapta meg az előleget. Ilyenkor jobb díjbekérőt használni, hiszen addig nem keletkezik áfa fizetési kötelezettségünk és nem érhet minket meglepetés, ha a vevőnk mégse fizeti ki a megbeszélt összeget!

 

További kérdések esetén, keress minket a megadott elérhetőségek valamelyikén!